Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Günümüzde insanlar ailesinin geleceği için bir birikim yapma ihtiyacı duyarlar. Ancak yapılan bu birikimler evlerde tutulduğu zamanlar büyük risk taşırlar. Bu riske göz yummamak için bankaların müşterilere sunduğu vadesiz hesaplara yönelim oluşur. Çünkü günümüzde bankalara insanların güveni oldukça yüksektir. Tüm bu seçenekler göz önünde bulundurulduğunda bankalarda vadesiz mevduat hesabı açma ihtiyacı oldukça yüksek orandadır.

Reşit bir birey olduktan bankalarda açılan bu hesapları aslında bir nevi cüzdan olarak da düşünebiliriz. Sadece nakit taşıma ihtiyacını bir kenara atıp bankaların verdiği banka kartı sayesinde alışverişinizi veya ihtiyaçlarınızı rahat bir şekilde karşılayabiliyorsunuz. Şunu da bilmelisiniz ki vadesiz hesap açmak için reşit bir birey olmanıza gerek yok. (18 yaşını aşmış olmak) Günümüzde artık çocukken bile vadesiz hesap açılabiliyor ancak bu işlemde bireyin reşit olmadığı için imza atma yetkisi bulunmuyor. Bu sebeple bir veliye ihtiyaç duyuluyor. Çocuğunuzun yerine imza atarak ona bir vadesiz hesap açabiliyorsunuz. Bazı bankalar reşit olmayan bireyler için açılan hesaplarda bazı özellikleri kısıtlayabiliyor.

Açılan vadesiz hesaplar sadece TL (yerli para) bazında değil diğer döviz birimlerinden de açılım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bulunduğumuz zamanda neredeyse her bireyin bir vadesiz hesabı bulunmaktadır. Bunlara sebep olarak sadece birikim yapmak için açılmış diyemeyiz. Çünkü bireyler artık yeni bir işe başlamak için başvurduğu firmalar insanlardan istenilen evraklar içerisinde vadesiz bir mevduat hesabı da ister. Eski zamanlarda ki gibi maaşlar elden verilmediği için firmalar maaşları bireylerin vadesiz mevduat  hesabına aktarır. Firmalar için maaşları bireylerin vadesiz hesaplarına yatırma zorunluluğu vardır. Bu durumlardan dolayı günümüzde çoğu bireyin vadesiz hesabı vardır.

Bankalar içinde vadesiz mevduatlara önem oldukça yüksektir. Vadesiz hesapların herhangi bir süresi yoktur. Kısaca vadesiz mevduatın özelliği para yatırmak ve çekmektir. Vadesiz hesaplarda birikimlere faiz işlemi uygulanmaz. Eğer birikimlerinize faiz uygulanmasını istiyorsanız vadesiz hesap yerine vadeli hesap açmalısınız. Vadesiz hesaplarda paranızı saklama işlemi yaparsınız . Hem de alışveriş zamanlarında bankaların vadesiz mevduat hesabınıza ilişkin vermiş olduğu banka kartı sayesinde ödeme noktalarında nakit ihtiyacı doğurmadan kartlarınızdan çekim işlemi yapabilirsiniz.

Vadesiz Mevduat Hesabı Açmak

Vadesiz mevduat hesabı açmak için öncelikle hangi bankadan açmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Günümüzde bilinen bir çok banka mevcuttur. Açmak istediğiniz banka şubesine gidip vadesiz mevduat hesabı açma işlemine başlayabilirsiniz. İlk olarak bankada sizlere mevduat hesabı için “hesap cüzdanı” temin edilir. Genellikle bireyler mevduat hesabı açarken banka kartının hemen verileceği zannedilir ancak durum öyle değildir. Vadesiz mevduat hesabı için banka kartı hesabın açılmasından itibaren yaklaşık 7 gün civarında adresinize kurye ile iletilir. Banka kartı elinize ulaşıldığı an itibari ile banka kartınıza şifre işlemi ile şifre belirlemeniz gerekmektedir.

Şifre belirlemek için kullandığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayabilir yada ATM noktalarından şifre belirleyebilirsiniz. Günümüzde bankaların mobil uygulamalarını indirip uygulamadan da şifre işlemi yapabilirsiniz.

Şu noktaya kadar vadesiz mevduat hesabı nedir nasıl açılır, vadesiz mevduat hesabı açmak için gereken işlemleri inceledik. Şimdi ise vadesiz mevduatın insanlara sağladığı yararlara göz atalım.

Vadesiz Mevduat Hesaplarının Yararları Nelerdir?

  • En çok merak edilen nokta ise vadesiz mevduatın insanlara sağladığı yararlardır. Mevduat hesaplarının en önemli yararı bireyin üstünde nakit bulundurma özelliğini ortadan kaldırmasıdır. Gerek alışverişte gerek akaryakıt noktalarında verilen banka kartı sayesinde ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bir diğer önemli yarar ise, bankaların internet şubesi, mobil bankacılık veya ATM seçenekleri ile EFT, havale veya cebe havale gibi işlemleri yada evinizin faturalarınızı, vergilerinizi rahatça ödeyebilir ve gerçekleştirebilirsiniz.
  • Vadesiz mevduatın güvenliği bireyler açısından oldukça önemlidir. İnsanların bankalara olduğu güvenleri doğrultusunda içlerinde bir kuşku kalmaz ve rahat bir şekilde birikimlerini yapabilirler.
  • Son zamanlarda oldukça duyduğumuz otomatik ödeme talimatının yararı oldukça yüksektir. Vergileriniz, internet faturalarınız, su ve elektrik faturalarınız gibi tüm ödeme işlemlerine otomatik ödeme talimatı vererek rahat bir şekilde ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gerek nokta ise faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermiş iseniz fatura miktarını vadesiz mevduat hesabından son ödeme tarihinde çeker. Çok karşılaştığımız örneklerdendir ki otomatik ödeme talimatı verdim neden çekmiyor gibi sorulara denk geliriz. Bunun sebebi yukarıda belirtilen gibi hesaptan son ödeme tarihinde çekilmesidir. Burada bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise vadesiz mevduat hesabında bulundurduğunuz para miktarıdır. Eğer hesabınızda yeterli miktarda para yok ise ödemeniz gerçekleşmez ve faturanız son ödeme tarihini geçtiği için faiz işlemeye başlar.

Vadesiz Mevduat Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Mevduat hesabınızı açarken dikkat edilmesi gereken bir kaç konu vardır. Bunların ana başlığı bankayı seçmiş olduğunuzdur. Banka seçimi aslında en dikkat edilmesi gereken bir konudur ki bunun sebebinden bahsedelim. Bireylerin banka seçerken dikkat etmesi gereken noktaları; bankaların müşterilere sağladığı fırsatlar ve oranlardır. Açılan vadesiz hesaplar için belirlenen eft komisyonları, havale komisyonları gibi seçeneklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir de bankalarda açılan hesaplar için hesap işletim ücreti vardır, bu hesap işletim ücretleri her banka için farklıdır ve yıllık olarak yansıtılır.

Hesap işletim ücretleri yayınlanan bildiri ile artık alınmayacak ve yürürlükten kaldırılmıştır.

Bir diğer husus ise kullanacağınız bankanın yerleşim yerinize yakın şube veya ATM yakınlığı sizin için önemli olacaktır. Çünkü para yatırım ve çekme işlemlerini bu noktalarda yapacağınızdan bu hususları göz önünüzde bulundurmakta fayda vardır.