Üniversite zamanlarında çoğu öğrencilerin, ihtiyacı olan öğrenim ve kendi şahsi ihtiyaçlarının karşılanmaması dolayı duyduğu keyifsizlikten dolayı bir takım psikolojik sorunlar yaşayabiliyor. Bu gibi sorunların oluştuğu sıralarda akla ilk gelen öğrenciye kredi kartı veren bankalar oluyor. Günümüz de çoğu banka üniversite okuyan öğrencilere herhangi bir maaş bordrosu istemeden sadece öğrenci belgesinin yeterli olduğu kredi kartları sunuyor.

Bankaların öğrencilere sunduğu kredi kartların limitleri bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Bu limitler genelde 500 ve 1000 TL olarak bilinmektedir. Öğrencilere sunulan bu limitler az olarak görünebilir ancak öğrencilik hayatında oldukça elverişli bir rakam olarak görülmektedir. Kredi kartlarının limitlerinin yanı sıra bankalar öğrencilere sunduğu bazı avantajları da bulunmaktadır. Örneğin bazı öğrenci kredi kartları ile müzelere ücretsiz girme, sinemalarda belirli indirimleri yakalama gibi avantajları edinebilirsiniz.

Şimdi öğrenciye kredi kartı veren bankalar listesindeki kartları inceleyelim;

Yapı Kredi Play Kart

Yapı kredi bankasına öğrenci belgenizi götürdüğünüz takdir de yapı kredi play kart sahibi olabilirsiniz. Play kartın sunduğu avantajlardan birisi ihtiyacınız olduğu zamanlar nakit avans çekebilme özelliği bulunmaktadır. Play kartın bir diğer güzel yanı ise yıllık aidat ücretinin bulunmamasıdır. Eğer öğrenci iseniz play kart kullanarak herhangi bir aidat ücreti ödemeden kullanabilirsiniz.

Ayrıca world üyesi olan noktalar da play card ile yapılan ödemelerde worldpuan kazanma şansınız bulunmaktadır. Eğer sizde yapı kredinin sunduğu öğrenci kartına sahip olmak istiyorsanız yapı kredi şubelerine yada müşteri hizmetlerine bağlanarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası Genç Kart

Günümüzde üniversite okuyan öğrenciler burs veya kredi alabilmek için kredi yurtlar kuruma başvuruda bulunurlar. Kredi yurtlar kurumu ise öğrencilere sağladığı geri ödemeli veya geri ödemesiz burslarda genç kartı kullanır.

Genç kartın özellikleri ve fırsatları olarak başta kartın hem kredi hemde banka kartı olarak kullanılması geliyor. Öğrencilere büyük fayda sağlayan genç kart içinde kredi ve banka olarak ikiye ayrılıyor. Eğer bir genç kart sahibi olup kredi bölümünü kullanamıyor iseniz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi bölümünü aktif hale getirebilirsiniz.

Ziraat bankası genç kart kullanıcılarından herhangi bir aidat ücreti almamaktadır. Kartın bir diğer güzel tarafı ise harçlık avansının yer almasıdır. Dilediğiniz zamanlarda ziraat bankaları ATM noktalarında nakit avans çekebilirsiniz.  Genç karta başvurmak için ziraat bankası şubelerine öğrenci belgesi ile gidilerek başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer şubeye gitmeden başvuruda bulunmak istiyorsanız;

GENCKART yazıp 4747’ye SMS göndererek genç kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Garanti Bankası Bonus Genç

Garanti bankası bonus genç kartını hem öğrencilere hemde “18-25” yaş aralarında ki  genç bireylere sunmaktadır. Bonus genç kartın yıllık herhangi bir aidatı bulunmamaktadır. Üstelik bonus üyeliği bulunduran noktalarda harcama yaparak bonus puan kazanabiliyorsunuz.  Kartın nakit avans çekme seçeneği ile garanti bank noktalarından ihtiyacınız olan miktarı nakit avans olarak çekebilirsiniz.

Eğer sizde öğrenciye kredi kartı veren bankalar arasından bonus genç karta sahip olmak istiyorsanız en yakın garanti bank şubesine giderek veya 444 0 333 garanti bank müşteri hizmetlerine ulaşarak başvuruda bulunabilirsiniz.

İş Bankası “İş’te Üniversiteli” Kartı

Türkiye iş bankası reklamlarında gördüğünüz “İş’te üniversiteli” sloganı ile öğrencilere herhangi bir kefil, maaş bordrosu, gelir belgesi istemeden sadece öğrenci belgesi ile kredi kartını sunmaktadır.

İş’te üniversiteli kartının yıllık olarak herhangi bir aidat ödemesi bulunmamaktadır. İş bankasının üye noktalarında kart ile harcamalarda puan kazanabilirsiniz. Her kartın bulundurduğu ortak özellik olan nakit avans özelliği İş’te üniversiteli kartında da yer almaktadır.

Eğer sizde iş bankasının öğrencilere sunduğu kredi kartına sahip olmak istiyor iseniz en yakın iş bankası şubelerine öğrenci belgesi ile giderek yada

UNİK yazıp bir boşluk bırakarak TC kimlik numaranızı yazıp 4402’ye göndererek başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Finansbank Card Finans Go

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar arasında Finansbank’ta bulunmaktadır. QNB FinansBank bünyesinde öğrencilere herhangi bir bordro istemeden sadece öğrenci belgesi ile başvurabileceği Cardfinans Go kartı yer almaktadır. Bu karta sadece 18 ve 25 yaş aralarındaki öğrenciler başvuruda bulunabilirler.

Kartın herhangi bir yıllık ödeme aidatı bulunmamasıyla kullanıcılarına taksit imkanı sunmaktadır. Üstelik belirli bir miktara kadar çekilen nakit avanslarda herhangi bir faiz işlem ücreti koymamaktadır.

Cardfinans Go kartına sahip olmanız için herhangi bir finansbank şubesine giderek yada finansbank müşteri hizmetlerini arayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Akbank Axess Exi26

Akbank’ın sadece 26 yaş altındaki gençlere kullanıma açtığı kredi kartıdır. Exi26 kartı ile axess üye noktalarında ki ödemelerde puan kazanarak puan birikimi yapabilirsiniz. Kartın sadece ilk yıl aidat ödemesi bulunmamaktadır, ikinci yıldan itibaren yılda 20 TL olarak bir aidat ödemesi bulunmaktadır.

Kartın diğer güzel yanları ise; herhangi bir ödeme noktalarında taksit imkanı bulunmadığı halde ücreti 50 TL den fazla ödemelerde taksite bölme yada ertelendirme özelliği bulunmasıdır. Çoğu kartında bulundurduğu gibi exi26 kartında da nakit avans özelliği bulunmaktadır. Üstelik kart sahibinin ailesi tarafından gönderilen eft ve havale işlemlerinde işlem ücreti alınmamaktadır.

Exi26 kartına sahip olmak için yakın bir akbank şubesine TC kimlik kartınız ve öğrenci belgeniz ile gitmeniz yeterlidir.

Vakıfbank Like Kart

Günümüzde öğrenciye kredi kartı veren bankalar arasında kendisini bulunduran Vakıfbank, Like kart ile öğrencilere hizmet sunmaktadır. Kartın en güzel yanlarından birisi world üye noktalarında ki harcamalarında puan kazanma seçeneğinin bulunmasıdır. Biriken bu puanları bir sonraki harcamalarınızda kullanabilirsiniz.

Like kartın sevilen tarafı ise, harcama yaptığınız noktalarda taksit imkanı bulunmuyor ise vakıfbank’ın sunduğu “Peşin taksit var” kampanyası ile 9 aya kadar taksit fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Like kart ile temassız ödeme noktalarında kart ile 1 saniyede ödeme işlemi sağlayabilirsiniz. Ancak temassız ödeme özelliği sadece 90 TL ödeme altında kullanabilir.

Like kartın yıllık 12 TL olarak bir aidat ödemesi bulunmaktadır. Eğer sizde bu karta sahip olmak istiyorsanız en yakın vakıfbank şubesine öğrenci belgeniz ile giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ÜniversiteTEB Kartı

Türkiye Ekonomi Bankası öğrenciye kredi kartı veren bankalar arasında büyük fırsatlarla dikkat çekiyor. ÜniversiteTEB kartına sadece lisans veya yüksek lisans eğitiminde bulanan öğrenciler başvuruda bulunabiliyorlar. Kartın herhangi bir yıllık ücret ödemesi bulunmamaktadır. ÜniversiteTEB kartının diğer kartlardan ayıran avantajı ise havale ücretinin olmamasıdır. ÜniversiteTeb kartına sahip olanlar yaptıkları havale işlemlerinde herhangi bir ek ücret ödemezler.

ÜniversiteTeb kartına sahip olmak istiyorsanız dilediğiniz bir Türkiye Ekonomi Bankası şubesinden yada müşteri hizmetlerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Ufak Bir Dipnot;   

Kredi kartı kullanmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir takım noktalar vardır. Bunlardan bir tanesi, kredi kartı sahibi olduğunuz zaman artık bir kredi sicil dosyanız oluşturulur. Burada sizin findeks kredi notunuz yer alır. Findeks kredi notunuz kredi kartınızın borcunu geciktirme, ödeyememe gibi durumlarda negatif yöne eğilim yapar. Bu düşülen puan ile ileride tekrar kredi kartı veya kredi çekme talebinde bulunmanız halinde red alma olasılığı arttırır. Findeks kredi notu ile hakkında daha fazla bilgi için Findeks Kredi Notu Nedir? adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.