Yaşadığımız zamanlarda işlerimiz her zaman yolunda gitmediği için bir takım borçlara sebep oluşturabiliyoruz. Bankaların bizlere sağladığı kredi kartları sayesinde bu eksiklerimizi ve borçlarımızı giderebiliyoruz. Ancak kredi kartının borcunu ödeyemediğimiz zamanlar ise işleyiş bu kadar basit olmayabiliyor. Gün geliyor kredi kartınızın asgari ödemesini bile yapamıyor olabilirsiniz. Bunun gibi ödeme işlemlerinizi bir aydan fazla sürede yapmadığınız takdirde kredi kartı yapılandırma işlemleri gibi teklifler sunulabiliyor.

Kredi Kartı Yapılandırması Nedir?

Kredi kartı borç yapılandırma işlemi, kartınızdaki borçların birikmesi yüzünden kullanıma kapatılması gibi durumlarda bankaların sizlere sizlere borcunuzu ödemeniz için sunduğu taksitlendirme işlemidir. Kredi kartınızın borcunu ödeyemediğiniz zamanlar banka borcunuza her gün faiz ekleme işlemi yapar. Bu işlem sonrası borcunuzu ödemek isteseniz bile artık sadece borcun ana parasını değil ödemediğiniz günler için eklenen faiz ücretleri ile toplamanı borç olarak yansıtır. Bu gibi durumlarda kullandığınız bankanın şubesine giderek kredi kartının borcunu yapılandırma işlemi isteyebilirsiniz.

Kredi kartı yapılandırma işlemi toplam borcun belirli vade süreleri ile taksite bölünme işlemidir. Bu yapılandırma işleminde taksit süreçlerini müşteriler belirleyemezler, bankanın yapılandırma işleminde kullandığı taksit sayıları genelde 3 ve 12 ay arasındadır. Merak edilen bir nokta ise kredi kartını yapılandırma işlemine koyduktan sonra kartımı aktif olarak kullanabilir miyim sorusudur. Kredi kartı yapılandırma işlemi süresi boyunca kartınız kullanıma kapalı tutulur. Bu süreçte kartınızı sadece ATM noktalarında borcunuzu yatırma işleminde kullanabilirsiniz.

Yapılandırma işleminde taksit ödemeleri eşit olmaktadır. Örneğin ilk ay 500 TL ödemek istiyorum diğer aylar 1000 TL ye çıkarılsın gibi istemler de bulunamazsınız. Bir diğer ayrıntı ise yapılandırma işleminde son ödeme tarihleri tekrar belirlenir. Kullanmış olduğunuz kredi kartının ödeme tarihleri geçersiz kılınır.

Kredi Kartı Yapılandırma İşlemini Hemen Yapabilir miyim?

Bilinmesi gereken nokta ise, ödemesinde zorluk yaşayan her müşteri yapılandırma istediğinde bulunamaz. Kartınızın hali hazırda devam eden bir ödemesi var ise yapılandırma işleminizi isteseniz bile yapamazsınız. Çünkü yapılandırma işlemini sadece ödeme tarihi geçmiş ve halen borcunu ödeyemeyen kullanıcılar için kullanıma sunulmuştur. Ortalama 2 ay gibi bir süre sonunda borcunu ödemeyen müşteriler banka müşteri hizmetleri tarafından aranmaktadır. Banka personeli müşterilerinin borcunu ödeyebilmesi için yapılandırma teklifinde bulunurlar.

Kredi kartı Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Borç yapılandırma işlemi bankaların, borç miktarından daha fazla bir miktarda bir ödeme seçeneği sunmasından dolayı bankalar arasında oldukça kullanılan bir yöntemdir. Hem kullanıcılar için son bir şans sunulması hemde bankalar açısından daha fazla bir getiri oluşturmasından dolayı iki taraf açısından da olumlu bir kriterdir. Bankalar bünyesinde ki müşterilerinin borçları yüzünden yasal bir takip dosyası başlatmadan önce yapılandırma işlemini avantaj olarak sunmaktadırlar. Müşterilerin başka bir çaresi bulunmadığı için mecbur olarak bu seçeneği kabul ederler.

Eğer sizde borcunuzu 2 aydan yüksek bir süredir ödeyemiyor iseniz çalıştığınız bankanın şubesine giderek banka personeline danışmalısınız. Ana para ve faiz ücretinin toplamını banka prosedür gereği eşit bir miktarda taksitlendirme işlemini yapabilirsiniz.

Yapılandırma Taksitlerimi Ödeyemezsem Ne Olur?

Borcunuzu ödeyebilmek için önünüz de iki seçenek mevcuttur. Bunlardan birisi bankanın size sunduğu yapılandırma taksitlendirmesini kabul etmeniz, ya da bankanın teklifini kabul etmeyip yasal takibin başlamasını isteyebilirsiniz. Çalışmış olduğunuz banka sizlere son kez bir ödeme şansı verir ve bu teklifi kabul ederek eşit taksitlerle borcunuzu kapatabilirsiniz. Ancak borç yapılandırmasını kabul edip taksitlerinizi gününüzde ödeyemez iseniz banka bu durumda sizlere der ki; ben sana şans verdim ve sen bunu değersiz kıldın bu sebeple bana olan tüm borcunu tek seferde ödemenizi ister. Tek seferde ödeme işlemini banka noter aracılı ile resmi kıldırıp sizlere posta yolu ile gönderip 7 gün içinde ödemenizi ister. 7 gün süre sonunda bankaya borcunu halen ödemeyenler için ise banka zorunlu olarak yasal takip işlemi başlatır ve sıkıntılı günler başlamış olur. Tüm bu işlemler findeks kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.