Yaşadığımız zamanda ihtiyaçlarımız doğrultusunda nakit ihtiyacımızı karşılamak için akla ilk bankalardan kredi çekmek gelir. Bankalar artık sadece çalışan bireylere değil çalışmayan kesimlere de kredi imkanı sunmaktadır. Günümüzde ev hanımına kredi veren bankalar bulunmaktadır. Aslında bu durum bizler için şaşırtıcı olsa da bankalarda uzun zamandır bulunan bir sistemdir.

Bizler başlıkta belirttiğimiz gibi kelim olarak ev hanımı kullansak da bankalarda durum bu kelime bazında değildir. Çünkü bankalarda ev hanımına kredi verme gibi bir başlık bulunmaktadır. Bankaların gözünde öğrenciler, ev hanımları gibi kitleler “gelir belgesi bulunmayan tüketiciler” olarak adlandırılır.

Bu konumuzda ev hanımına kredi veren bankalar ve bu bankaların istedikleri evraklar, başvuru şartları gibi tüm aklına takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Ev Hanımına Kredi Verilebilir mi?

Akla ilk gelen sorulardan bir tanesi olarak ev hanımına kredi verilebilir mi sorunu cevaplayalım. Öncelikle bankaların istediği gerekli şartları bulunduran tüm ev hanımları kredi alabilir. Bankalara gidip ev hanımı olarak yapacağınız kredi başvurusu bankanın bakış açısından gelir belgesi bulunmayan tüketici olarak değerlendirilir. Yani bugün günümüzde iş sahibi olmayan erkek bireyler veya öğrenciler gibi aynı kategoride değerlendirilir.

Tüm bu kredi başvurularının değerlendirilmesi findeks kredi notuna bakar. Yapılan başvurular sonrası banka kredi isteyen müşterisinin kredi notunu inceler. Findeks kredi notu hakkında bir bilginiz yok ise eğer paylaşmıl olduğumuz findeks kredi notu nedir adlı yazımızı okuyarak tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Konuyu özetlersek ev hanımları bankaya gidip kredi başvurusunda bulunabilir. Başvuruda bulunması durumunda banka her bireye kredi verirken yaptığı gibi findeks kredi notunu inceler. Eğer kredi notunuz olumlu bir eğilimde ise kredi başvurunuz olumlu sonuçlandırılır.

Kredi notuna bağlı olarak çekebileceğiniz kredi üst limiti belirlenir. Kredi notu olumlu çıkan tüm bireylere banka aynı limiti sunmaz. Örneğin A kişisinin kredi notu 700 iken B kişisinin kredi notu 1600 olduğunu farz edersek, banka burada A bireyine 500 TL üst limit verirken B şahsına 1500 TL gibi üst limit sunabilir. Örnekte verdiğimiz limit değerleri gerçek olmayıp sadece örneklemedir.

Ev Hanımlarının Kredi Başvurusundaki Önemli Şartları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kredi başvurusunda ilk aşama kredi notudur. Ancak daha önce hiç banka ile kredi ihtiyacı duyulmamış bireylerin kredi notu hesaplanmamış olmaktadır. Bankaların gözünde kredi notu önemli olsa da bankalar için kredi notundan hariç göz önünde bulundurdukları şartlar vardır. Eğer bu şartlardan bazılarını bulundurmanız halinde bankadan kredi almak daha basit bir duruma gelecektir.

Bankaların kredi başvurusunda değerlendirdikleri bazı şartlar;

 • Bireyin Ek Geliri Var mı?

Kredi başvurusunda değerlendirilen şartlardan bir tanesi ek gelirdir. Eğer bireyin herhangi bir ek geliri var ise banka bu duruma olumlu bakacaktır. Örneğin herhangi bir kira geliri veyahut ev hanımlarının evlerinde yaptığı ufak işlerle sağladığı gelirler gibi seçenekler avantajınıza katkıda bulunur. Burada ek gelir miktarının çok yüksek olması beklenilmez her ne kadar bir ek gelir var ise tamamen yararınıza olacaktır.

 •  Maddi Varlıklar

Bankalarda bulundurduğunuz vadeli, vadesiz veya yatırım hesaplarındaki birikimleriniz başvurusu esnasında size yardımcı olmaktadır. Banka kredi başvurusunu değerlendirirken bu seçeneği göz önünde bulundurabilir. Eğer böyle bir hesabınız var ise başvurunuzun olumlu sonuçlanmasında katkıda bulunur.

 • Emekli Maaşı

Olası durumlarda aile bireylerinden yani anne babanızdan kalan bir emekli maaşı bulunuyor ise bu emekli maaşı bankada gelir olarak nitelendirilir. Bu sebeple geliriniz olmasından başvurunuz olumlu sonuçlanabilir.

 • Olası Durumlarda İstenilen Kefil

Eğer yukarıda ki şartlardan hiçbirini taşmıyor iseniz başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlamak için bankaya kefil sunabilirsiniz. Bankalar kredi verirken bu kredi miktarını geri ödeyebilme gücünden emin olmalarını isterler. Bu sebepten dolayı eğer bu şartlardan birini taşmıyor iseniz bankaya kredi notu yüksek bir bireyi kefil olarak sunabilirsiniz. Bankaya sunacağınız kefilin yukarıdaki şartlardan bir kaçını taşıdığına emin olunuz.

Ev Hanımına Kredi Veren Bankalar

Yukarıdaki temel şartları bulundurmanız halinde ülkemizde ki çoğu bankalar kredi başvurusunu olumlu değerlendirecektir. Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi, çalışmış olduğunuz bir banka var ise ilk olarak kredi başvurunuzu bu bankaya yapınız. Bunun sebebi ise bankalar her zaman bünyesindeki müşterilerine avantaj ve imkanlar sunar.

Bildiğimiz gibi yaşadığımız zamanda tüm bankaların internet bankacılığı ve akıllı mobil uygulaması ile kredi başvuru imkanı bulunmaktadır. Eğer sizde hiç evrak ve belge ile uğraşmak istemiyorsanız bankaların internet sitesine girerek gerekli formu doldurup kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Hemde başvuruda bulunduktan sonra kısa sürede olumlu cevap almanız halinde paranız hesabınıza geçer.

Başlıkta belirtildiği gibi ev hanımına kredi veren bankalar listesinde,

 • Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapıkredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Vakıf Bank
 • Finans Bank
 • Enpara
 • Deniz Bank

olarak sayabiliriz. Tüm bankalar başvuruları aşağı yukarı aynı şekilde değerlendirir. Ancak müşterisi olduğunuz bankalar her zaman size daha çok avantaj ve imkan sunar.