Borsa ile  oynayan her yatırımcının asıl amacı  borsada kazanmak olsa da bazen , hatta çoğu zaman borsada kaybetme durumları  yaşanabilir. Borsada nasıl kaybedilir, borsa da neden kaybettim? gibi soruların cevaplarını başlıklarla siz değerli uygunfaiz.com okurlarına sunmaya  çalışacağız.

Borsada ya kazanırsın ya kaybedersin. Her  şey yüzde elli bir orana bağlıdır. Burada kazancı ve ya kaybı belirleyici olan borsada izlemeniz gereken stratejilerdir. Eğer piyasa analizleri doğru yapılırsa, araştırma raporları incelenirse hisse önerileri gözden geçirilirse borsada kazanmak kolaydır.

Kontrolü Elden Kaybetmek

Borsa oynamak  bilgi beceri ve donanım işidir. Borsada en önemli unsur analizleri doğru  yapmaktır. İnternette ya da çevrenizde borsa ile ilgilenen kişilerin fikirlerine kapılıp  analizlerden uzaklaşarak  gözü kara ilerlemek sizi asıl hedefinizden uzaklaştıracak ve  kontrolü yavaş yavaş  elinizden kaybetmeye başlayacaktır.

Borsada önemli olan analiz yapabilme kaabiliyetidir. Raporları düzgün yorumlayıp doğru kararlarla doğru yatırım yapma sanatıdır. Bu yüzden sadece emin kaynaklardan destek alınmalıdır.

Aceleci Davranıp Sonuca Ulaşamamak

Borsada bir önemli unsur da zaman kavramıdır. Borsa oynarken ya da yatırım  yaptığınızda kaybetmeye başladığınızda aceleci ve düşünmeden kararlar almak  olası kazancınızın da önüne geçmektedir. Kaybetme korkusu ile yapılan işlemler her zaman başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Doğru analizlerle  koymuş olduğunuz hedefe giderken  aceleci davranmadan analitik düşünerek doğru yerlerde doğru hamleler yapmanız gerekir. Acele davranan kaybeder.

Borsa Kurdu Olduğunu Söyleyenlere Kapılmak

Tıpkı iddaa kuponu yapanlar gibi borsada da kendini borsanın patronu zanneden şahıslar vardır. Bu insanlar borsada işlem yaparak değil de daha çok  akıl vererek hayatlarını idame ederler. Borsa da en güvenilir kaynaklar bu işi resmi olarak yapan  kişi ya da kurumlardır. Onların dışında kalan kesim ise sadece bilgi niteliğinde kaynaklar sunabilir. Bilginin doğruluğu da kesin değildir ve bağlayıcılığı yoktur.

Kazanma Heyecanına Kapılıp Kaybetmeyi Zorlamak

Borsada yatırımcılar kazanmaya başladıklarında insani duygular gereği  hep daha  fazla kazanma  duygusuna kapılır ve  bu  büyük kayıplara kadar gider. Zamanla bu  kayıpları amorte etmek için  beraberine daha  büyük  kayıplar gelir. Bu yüzden borsa işlemlerinde kendimize başlarken bir hedef koymalıyız. O hedefin yüzde onluk  bir sapma payı  olmalı . Sapma payını da doldurduğumuzda kazanmaya devam etsek bile  artık o yatırımı sonlandırmalıyız. Çünkü çok kazanç beraberinde daha  fazla kazanma isteğini getirecektir. Ve döngünün sonu kayıplara doğru  ilerleyebilir.