Bitcoin Nedir?

Kripto para birimi olan bitcoin, son yıllarda en çok duyduğumuz bir terim haline gelmeye başlaması haliyle kullanıcılar tarafından büyük bir merak uyandırdı. Herkesin merak ettiği bu kripto para birimi bitcoin, hiç bir devlete bağlı olmayan ve resmi bir yapısı olmayan kripto para birimidir.

İlk piyasaya çıkış yılı 2009 olan para birimi, her geçtiğimiz gün değerini ve kalitesini göz önüne sermektedir. Merkezi bir yapısı olmadığı için günümüzde tüm banka ve yatırımcıların korkulu bir rüyası olmaya devam ediyor. Kısa ve öz olarak demeliyiz ki bağımsız ve özgür bir kripto para birimidir. Bu para biriminin asıl amacı parayı bir amaç değil de araç olarak kullanmayı hedefliyor.

Günümüzde tüm dünya genelinde bitcoin kullanan kişi sayısı milyonları bulmuş durumdadır. Bu para biriminin kısaltılmış hali “BTC” olup sembolü ise -฿- olarak bilinmektedir. Bu sistemde paranın bireyden bireye direkt olarak transfer etme imkanı mevcuttur. Herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan büyük firmalarda ödeme noktalarında kripto para ile ödeme seçeneği mevcuttur.

Bitcoin Üretilir mi?

Yanlış duymadığın üzere bitcoin üretimi diye bir gerçek vardır. Bu üretim için bir sanal madenci olarak bu para birimini üretme imkanı bulabilirsiniz. Bilinen bir gerçek ise elinizde bulunan cihazlar ile üretim madenciliği yapmak aşırı derece de zordur.

Sanal madencililik yapmanız için ilk olarak sağlam bir internet altyapısına ve güçlü bir bilgisayarı elinizde bulundurmanız gerekmektedir. Bir örnek ile anlatılmak istenirse günümüzdeki bakır arayışına benzetebiliriz. Bu arayış için ne kadar çok çaba sarf edersek o kadar çok bakır elde edebiliriz. Bitcoin sanal madenciliğini ise bu olaya benzetebiliriz, ne kadar çok çaba sarf edersek o çaba boyutunda bitcoin elde edebiliriz.

Bitcoin’in piyasada ilk keşfedildiği zamanlar üretimi oldukça basitti diyebilirdik. Çünkü ilk zamanlar sanal üretim madenciliği bilgisayarımızın ekran kartı ve işlemcisi ile alakalı bir durumdu. Bilgisayarınızın işlemci ve ekran kartı ne kadara iyi olursa daha çok kazanma şansı elde edilebiliyordu. Ancak şuan ki zamanımızda üretim bu şekilde işlemiyor. Artık gelişen teknoloji sayesinde sanal madencilik için üretilen cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazların amacı sadece bitcoin üretimi yapmasıdır, bu cihazlar usb yolu ile bilgisayara bağlanmakta ve üretim yapmaktadır.

Bitcoin’i Nasıl Alabilirim?

Öncelikle bitcoin alabilmek için bir hesap açmanız gerekmektedir. Ancak bu hesap  açma işlemi bildiğimiz basit üye olarak açılan hesaplar gibi değildir. Bu kripto para birimini edinebilmek için öncelikle bir sanal cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. Bu sanal cüzdan için herhangi bir ücret gerekmezken birden fazla hesapta oluşturma imkanınız da bulunmaktadır. Bahsedilen sanal cüzdanı piyasada bulunan kripto para kurumlarının web sitelerinde bulabilirsiniz. Hesap açmadan önce dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta bulunmaktadır. Açılan sanal cüzdanların verileri bilgisayarınızın hard disk kısmında saklanmaktadır, bu sebeple bilgisayarınızın güvenliği ve bir nevi hesabınızın güvenliği kullanıcıların elindedir.

Bitcoin piyasasında her hangi bir deneyiminiz yok ise sizler için bazı fırsatlar bulunmaktadır. Bilgisi ve tecrübesi bulunmayanlar için tasarlanmış olan havuz sistemleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan “Mining Pool” havuzu sayesinde bünyede biriken gelirler  havuza dahil olan kullanıcılar arasında eşit bir şekilde dağıtılır. Aslında bu havuz sayesinde kullanıcılar bilgisayar güçlerini ortak kullanarak kazanmayı hedef eder.

Bitcoin elde edebilmek için bir diğer yöntem ise elinizde bulundurduğunuz dövizleri sisteme ekleyerek alış veriş mantığı ile paranızı kripto paraya çevirebilirsiniz.

Günümüz piyasasında bulunan tüm kripto para birimlerinin anlık verilerini kripto para verileri sayfamızdan anlık olarak ulaşabilirsiniz.